RPH



Langkah 1
PERSEDIAAN MENGAJAR
Tarikh:   13/10/2012                              Masa                     :       7.45-8-45 pagi   
          
Tahun:   1Bijaksana                               Bilangan Pelajar  :       30 orang

Mata Pelajaran                    :    Pendidikan Kesihatan

Tajuk Pengajaran                :    Kesihatan diri dan Reproduktif

 Pengetahuan Sedia Ada   :    Murid telah mengetahui kegunaan atau kepentingan gigi

Objektif Pengajaran            :    Pada akhir pengajaran,  murid akan dapat:
1.               Menjaga kesihatan gigi dengan menggosok  
           gigi .
2.               Menggosok gigi dengan cara yang betul.
3.               Mengurangkan pengambilan makanan yang  
           boleh merosakkan gigi 

Nilai-nilai murni                   :     Menjaga kebersihan dan kesihatan gigi

Alat Bantu Mengajar           :    1.   Berus gigi                    
                                                   2.   Ubat gigi    
                                                   3.   Cawan
                                                   4.   Video

 Bahan rujukan                     :   1.    Buku Teks
                                                   2.   Modul Pengajaran Kesihatan
                                                   3.   Internet


Langkah Pengajaran/ Masa

Perkembangan Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ Alat/ Bahan/ Nilai/ Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Guru bersoal jawab dengan   
murid sambil menunjukkan bahagian anggota badan:
1) Jari
2) Tangan
3) Abdomen
4) Lidah
5) Gigi

Soalan yang dikemukakan guru:
            Apakah nama bahagian yang  cikgu tunjukkan ini?


Murid memerhati dan mengangkat tangan untuk menjawab soalan yang diberikan oleh guru.

Strategi:
Pemerhatian

ABM:
Benda maujud





Langkah 1
(10 minit)

Guru  menayangkan video yang menunjukkan bahagian anggota badan.

Murid melihat video sambil memegang bahagian tubuh badan mereka mengikut video yang ditonton.

Murid melihat video yang  ditayangkan di hadapan kelas.

Murid mendengar dan melihat dengan penuh perhatian.

Murid mengikut arahan guru supaya memegang bahagian anggota badan yang diterangkan.


Strategi:
Pemerhatian Konstektual

ABM:
video

Langkah 2
(20 minit)  

Guru menerangkan tentang bahagian mulut kepada murid-murid serta menyatakan kepentingan penjagaan kebersihan mulut.

Guru menyoal murid:
            Siapa yang gosok gigi hari ini?
            Kenapa kita perlu menggosok gigi?


            Berapa kali kita perlu menggosok gigi dalam sehari?

Murid akan memberi jawapan
              -          Saya gosok gigi
              -          Supaya gigi bersih
              -          3 kali sehari      
           
           Guru menayangkan gambar akibat tidak menjaga kebersihan gigi.

Guru memperdengarkan dan menayangkan lirik lagu "Gosok Gigi".


Murid mendengar dengan penuh minat

Murid  cuba menjawab soalan-soalan guru

Murid berdiri sambil menyanyi  bersama-sama  lagu yang diperdengarkan oleh guru dengan perasaan yang gembira.

Teknik:
Bersoal jawab

Kaedah: Sumbangsaran

ABM:
Laptop, LCD, Powerpoint

Langkah 3
(15 minit)


Guru menunjukkan video cara memberus gigi dengan betul.

Guru memanggil beberapa orang murid  pelbagai kecergasan untuk menunjukkan cara yang betul memberus gigi seperti yang ditunjukkan dalam video.

Murid-murid lain bersama-sama memberus gigi masing-masing dengan cara yang betul.


Murid memberi  tumpuan dan mengikut arahan yang diberikan oleh guru

ABM:
Berus gigi,
Ubat gigi,
Video Youtube

Main Peranan:
Murid

Penutup
(10 minit)





Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. (rujuk lampiran)

Murid –murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.

Guru memberi pujian kepada murid yang telah menyiapkan lembaran kerja.


Guru menerangkan kepentingan menjaga  anggota badan terutama sekali  gigi.

Guru membuat refleksi dan menguji pemahaman murid.


Murid memerhati dan menjawab dengan penuh minat.

Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberikan oleh guru.

Teknik: Penerangan

ABM:
Lembaran Kerja

No comments:

Post a Comment